KRACH FINANSOWY W MAŁOPOLSCE?! ZAPYTANIE DO WOJEWODY MAŁOPOLSKIEGO PIOTRA ĆWIKA O ZABEZPIECZENIE OBYWATELI W GOTÓWKĘ!!!

W dniu 16 lipca 2017r. wystosowałam list z zapytaniem do wojewody małopolskiego Piotra Ćwika odnośnie zabezpieczenia finansowego ludności małopolski w gotówkę, w razie krachu finansowego.  Poniżej treść przesłanej korespondencji a na końcu artykułu zamieszczam przesłanego maila.

Treść korespondencji:

„Sz.P. Piotr Ćwik Wojewoda Małopolski

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków
Sekretariat Wojewody Małopolskiego
tel. +48 12 392 11 04
fax +48 12 392 19 99
e-mail:  wojewoda@malopolska.uw.gov.pl
e-mail: kontakt@piotrcwik.pl

ZAPYTANIE DO WOJEWODY MAŁOPOLSKIEGO PIOTRA ĆWIKA O ZABEZPIECZENIE OBYWATELI W GOTÓWKĘ NA WYPADEK KRACHU FINANSOWEGO!

Dotyczy: bezpieczeństwa finansowego mieszkańców Małopolski

Szanowny Panie Wojewodo Piotrze Ćwiku,

W obliczu nieuchronnie nadchodzącego krachu finansowego lub ataku hakerskiego, które nastąpić mogą w każdej chwili, kiedy to bankomaty przestaną działać i kiedy wszelkie konta bankowe i możliwości przeprowadzania płatności bezgotówkowych np. za pomocą kart płatniczych, będą zablokowane, zaistnieje konieczność używania przez obywateli gotówki papierowej.

Czy wojewoda małopolski ma przygotowany zapas gotówki do rozdysponowania obywatelom w celu zapobieżenia zatorom płatniczym i rozruchom społecznym w sytuacji gdy padłby system płatności bezgotówkowych?

Jeśli tak to jaką kwotę planuje się przekazać każdemu obywatelowi Małopolski aby mógł regulować za pomocą gotówki swoje płatności? Proszę pamiętać że najprawdopodobniej nie będzie wiadomo ile kto ma na koncie bo może nie być dostępu do tych danych! W takiej sytuacji każdy obywatel Małopolski powinien dostać po równo i to bez względu na zawartość konta!

Czy są już wyznaczone konkretne miejsca, punkty poboru gotówki, w których mieszkańcy Małopolski będą mogli pobrać niezbędną im gotówkę? Czy i kiedy mieszkańcy Małopolski zostaną o tych punktach poboru powiadomieni? Taka informacja powinna już teraz zostać upubliczniona dla dobra naszego regionu Małopolskiego i jego mieszkańców. Każdy obywatel Małopolski powinien zostać powiadomiony listem z gminy już teraz, o punktach poboru gotówki w razie krachu finansowego i w razie braku możliwości dokonywania płatności bezgotówkowych.

Będę wdzięczna za szczerą, konkretną i prawdziwą odpowiedź na powyższe pytania. Chcę wiedzieć czy my społeczeństwo możemy liczyć na opłacane przez podatnika małopolskie władze czy też jak zwykle będziemy zdani tylko na siebie, co oznacza, że wszyscy już w tej chwili powinniśmy natychmiast zaprzestać używać pieniądza bezgotówkowego. W takiej sytuacji dodatkowo każdy z nas powinien już teraz wyciągnąć jak najwięcej gotówki z banku i trzymać ją w domu. Abyśmy w razie krachu, mieli zabezpieczoną wystarczającą ilość pieniądza gotówkowego w obiegu i możliwość w miarę normalnego funkcjonowania i dokonywania płatności. W przeciwnym razie grozi nam scenariusz argentyński: napady na banki, napady na sklepy, napady na stacje benzynowe, rozruchy oraz przemoc między ludźmi  w celu zdobycia niezbędnych produktów do przeżycia bo nie będziemy mieli czym zapłacić.

Z tego co słyszałam to w Polsce obecnie tylko 15 % obrotu odbywa się za pomocą pieniądza gotówkowego. To za mało jeśli chcemy być bezpieczni podczas ataku hakerskiego albo krachu finansowego kiedy zostanie nam odcięta możliwość płatności bezgotówkowych!

Społeczeństwo polskie, w przeciwieństwie do społeczeństwa niemieckiego, nie jest w żaden sposób chronione, na wypadek krachu na międzynarodowym rynku finansowym. W Polsce nie posiadamy lokalnych samorządowych banków publicznych. Mamy co prawda znikomą ilość banków spółdzielczych ale ich funkcjonowanie oraz struktura własności pozostawiają wiele do życzenia… i w razie krachu one nam nie pomogą.

W Niemczech PRYWATNE banki komercyjne posiadają tylko 36,4%  udziału w ogólnej sumie bilansowej, natomiast banki PUBLICZNE w Niemczech (których w Polsce z niezrozumiałych dla mnie przyczyn nie ma) posiadają prawie 29% udziału w ogólnej sumie bilansowej, banki SPÓŁDZIELCZE w Niemczech posiadają 13,6%  udziału w ogólnej sumie bilansowej.  Niemiecki system bankowy charakteryzuje się ogromną siłą finansową. Ale banki zagraniczne mają mały dostęp do tego rynku, w przeciwieństwie do Polski, gdzie oprócz obywateli (którzy nie mają wyboru), samorządy rękami i nogami trzymają się banków zagranicznych płacąc im horrendalne odsetki i zadłużając na pokolenia lokalne społeczności, zamiast tworzyć polskie samorządowe banki publiczne i na odsetkach zarabiać, albo ich w ogóle nie pobierać! W Niemczech głównie to rodzime banki dbają o zabezpieczenie interesów społeczeństwa. Dlatego system niemiecki  jest stabilny, mimo negatywnych impulsów z rynków międzynarodowych.

Powyższe informacje powinny dać Panu do myślenia oraz impuls do działania!

Ps.

Gdyby był Pan zainteresowany utworzeniem takiego publicznego banku samorządowego w województwie małopolskim to służę kontaktami do ekspertów, którzy mają know-how i projekt takiego banku mogliby bardzo szybko opracować i go wdrożyć.  Z moich wstępnych informacji wynika, iż czas realizacji takiego banku od momentu decyzji samorządu, to około 6 do 8 miesięcy. Na chwilę obecną nie ma niestety zainteresowania, odwagi i chęci ze strony rządzących naszymi województwami, do wdrożenia takich publicznych  banków samorządowych w Polsce. Z tego co słyszałam to PIS w swoim programie miał tworzenie banków komunalnych. Są u władzy już prawie dwa lata …..i ani jeden taki bank w Polsce nie powstał…. Deprymujący jest również całkowity brak zainteresowania tworzeniem publicznych banków samorządowych ze strony organów gminnych w całej Polsce. Czyżby i organy gminne w całej Polsce wymagały całkowitej wymiany personalnej bo są zbytnio skostniałe i przywiązane do starego systemu układów i do służenia zagranicznym banksterom?

Ja mam nadzieję że w przypadku województwa Małopolskiego Pan to zmieni i utworzy pierwszy samorządowy bank publiczny w Małopolsce, zapoczątkowując tym samym tworzenie samorządowych banków publicznych w całej Polsce!

W oczekiwaniu na odpowiedź na wszystkie wymienione powyżej kwestie

Z poważaniem

Teresa Garland

Rispondi

Effettua il login con uno di questi metodi per inviare il tuo commento:

Logo WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione / Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione / Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione / Modifica )

Google+ photo

Stai commentando usando il tuo account Google+. Chiudi sessione / Modifica )

Connessione a %s...